Archiwum

Spis treści:


WYSTAWA „MOJE ŚWIĘTA”

Kliknij aby zobaczyć nadesłane prace


XIII Marsz Świętości Życia 15.04.2018 r.

W niedzielę 15.04.2018 r. w Warszawie odbył się XIII Marsz Świętości Życia. Wśród kilkutysięcznego tłumu nie zabrakło reprezentacji naszego Ośrodka: pracowników, przyjaciół i co najważniejsze rodzin z dziećmi. Za udział w tym wydarzeniu serdecznie dziękujemy tym bardziej, że tegoroczne hasło: „Jestem za życiem – adOPCJA” jest szczególnie zobowiązujące.

kliknij tutaj i zobacz zdjęcia!

Piknik w Ostrówku 12.06.2016

W niedzielę 12 czerwca comiesięczne spotkanie środowiska rodzin naszego Ośrodka wyglądało inaczej, niż zwykle. Spotkaliśmy się w Ostrówku, w Domu św. Faustyny. Zaczęliśmy mszą świętą, po której nastąpił piknik. Atrakcji było mnóstwo, m.in. zwiedzanie Domu i słuchanie historii Helenki Kowalskiej opowiadanej przez Siostry, malowanie buziek, bańki mydlane, zabawy i gry na świeżym powietrzu, poczęstunek, rozmowy ze znajomymi. Spotkanie zakończyliśmy Koronką do Miłosierdzia Bożego. Z radością wykorzystaliśmy ten czas i piękną pogodę. Zdjęcia ze spotkania można obejrzeć poniżej, a podziękowanie od jednej z rodzin tutaj.

W imieniu własnym i wszystkich Pracowników Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego składam serdeczne podziękowanie naszym Rodzinom, które uczestniczyły w czerwcowym Pikniku w Ostrówku. W szczególności dziękujemy:

– Amelii i Marcelinie za piękny śpiew psalmu,

– ministrantom służącym do Mszy Świętej: Krzysztofowi, Piotrowi, Konradowi, Szymonowi i Łukaszowi, który podjął się również w sposób odpowiedzialny funkcji lektora i posługi podczas Nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego,

– Państwu Annie i Marcinowi oraz Panu Andrzejowi za szczególną służbę podczas Mszy Świętej,

– naszym niezawodnym muzykom, Panom Witoldowi i Marcinowi,

– fotografującej Oliwii i Pani Hannie za wspaniałe zdjęcia oraz Panu Arkadiuszowi za ogromne zaangażowanie w pomoc podczas pikniku,

– Państwu Emilii i Pawłowi z Przyjaciółmi za przygotowanie terenu,

– Pani Agnieszce za pięknie wymalowane buźki naszych dzieci,

– Pani Annie za dofinasowanie baniek mydlanych, które były ogromną radością dla dzieci,

– Pani Katarzynie za służbę medyczną,

– Państwu Adamowi i Dorocie za pyszne soki jabłkowe .

Nie mielibyśmy tych przeżyć i łaski Roku Miłosierdzia, gdyby nie Duszpasterz rodzin Diecezji Warszawsko-Praskiej , a jednocześnie Misjonarz Miłosierdzia ksiądz Robert Wielądek oraz Siostry opiekujące się Domem Siostry Faustyny.

Bóg zapłać!!!
Dyrektor Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego
Zofia Dłutek


Jubileusz XX-lecia Ośrodka

W tym roku świętowaliśmy jubileusz dwudziestolecia działalności naszego ośrodka adopcyjnego. Z tej okazji w dniu 13 września 2014 r. zorganizowaliśmy dla rodzin adopcyjnych i innych zaproszonych Gości uroczystości w Loretto koło Kamieńczyka, w gościnnie udostępnionym nam przez Siostry Loretanki Sanktuarium MB Loretańskiej i jego uroczej okolicy.

Świętowanie rozpoczęliśmy koncelebrowaną Eucharystią pod przewodnictwem księdza Arcybiskupa Henryka Hosera. Po mszy świętej wręczyliśmy naszym rodzinom fragment listu św. Jana Pawła II do rodzin adopcyjnych. Następnie miał miejsce wielki piknik, z wieloma atrakcjami. Na dwóch stoiskach dyżurowali pracownicy Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego oraz fundacji Rodzin Adopcyjnych. Można było otrzymać świeżo wydany Biuletyn Jubileuszowy Ośrodka. Były zabawy plastyczno-manualne i muzyczno-ruchowe, doświadczenia chemiczne, stoisko ze zdrową żywnością, klaun, konkursy i tańce. Zarówno starsi jak i młodsi mogli spróbować swoich sił w turnieju piłkarskim i zajęciach sportowych na boisku, ale także upleść sobie bransoletkę, lub pomalować twarz. Odwiedził nas wóz strażacki, można było podziwiać konie a nawet pojeździć na nich, poskakać w dmuchanych zamkach lub zjeżdżać na zjeżdżalni. Na końcu wszyscy bawili się na koncercie zespołu „Dzieci z Brodą”. Aura nam sprzyjała, pogoda była przepiękna a uśmiechy zarówno dzieci jak i dorosłych świadczyły o tym, że był to udany dzień.

Podczas pikniku przedstawiciel Marszałka Województwa, p. Adama Struzika, ogłosił że nasz Ośrodek został za wybitne zasługi i całokształt działalności wyróżniony medalem pamiątkowym „Pro Masovia” (zobacz galerię poniżej).

Bardzo dziękujemy za obecność wszystkich naszych Przyjaciół, za słowa wsparcia i życzenia, za pomoc i zaangażowanie w organizację i przeprowadzenie całego jubileuszu, włącznie z zapewnieniem różnorakich atrakcji, dostarczeniem zabawek i gadżetów dla dzieci i młodzieży, oraz różnych pyszności do pałaszowania, a także osobom zaangażowanym w utworzenie naszego nowego Biuletynu Jubileuszowego. Wdzięczne jesteśmy za pomoc Kurii Warszawsko-Praskiej. Dziękujemy Siostrom Loretankom za przestrzeń którą nam oferowały, posiłki które przygotowały, za otwarte serca i uśmiech. Za ogromny wkład finansowy i organizacyjny dziękujemy zwłaszcza Fundacji Rodzin Adopcyjnych. Wsparły nas także firmy Sante A. Kowalski Sp. j., 7bulls.com Sp. z o.o. i Fundacja „Światło-Życie” Ośrodek w Warszawie, jak też mnóstwo anonimowych osób prywatnych. Dziękujemy za oprawę liturgiczną klerykowi Michałowi Sztreja z naszego diecezjalnego seminarium duchownego, oraz zespołowi liturgicznemu z parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Legionowie, jak też p. Zofii Wóycickiej, która podkreśliła uroczysty charakter liturii grą na skrzypcach. Dziękujemy Straży Pożarnej: Komendom Powiatowym PSP w Legionowie i Wyszkowie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamieńczyku, p. Tomaszowi Wiśniewskiemu z OSP w Legionowie i p. Robertowi Boryszewskiemu z OSP w Wieliszewie.

Otrzymaliśmy pisemne gratulacje i życzenia m. in. od:

– Nuncjusza Apostolskiego Abp Celestino Migliore,
– Abp Sławoja Leszka Głódzia,
– Abp Józefa Kupnego,
– bp Romualda Kamińskiego,
– Rzecznika Praw Dziecka p. Marka Michalaka,
– Domu Nazaret w Otwocku,
– Schroniska dla Nieletnich i Zakładu Poprawczego w Warszawie Falenicy,
– ośrodków adopcyjnych (m.in. Wojewódzkiego OA oddział w Warszawie, Krajowego OA TPD, Bydgoskiego Oddziału Kujawsko-Pomorskiego OA w Toruniu, ChOA „Pro Familia” z Poznania)
– organizacji zajmujących się adopcjami zagranicznymi (m.in. „ECAI 3AI”, „Solidarieta”, Catholic Charities of the Chicago, La Cicogna, Naaa Onlus)
– oraz naszych rodziców i obecnych, jak też byłych współpracowników.

Przez 20 lat swojej pracy Ośrodek powierzył 2884 dzieci (1345 w adopcji krajowej i 1539 w zagranicznej) do 2256 rodzin (odpowiednio 1273 w kraju i 983 za granicą).


Jubileuszowa adopcja 2011

Na spotkaniu Rodzin Adopcyjnych w niedzielę 18.09.2011r. świętowaliśmy radosny jubileusz. W lipcu 2011 roku miała miejsce tysięczna adopcja krajowa przeprowadzona w naszym Ośrodku! Zaproszoną jubileuszową rodzinę obdarowano modlitwą w jej intencji, gratulacjami i pamiątkową książką z opowiastkami dla dzieci.


Dzień Rodzicielstwa Zastępczego 2011

Jako jeden ze współorganizatorów, nasz Ośrodek wziął czynny udział w warszawskim Dniu Rodzicielstwa Zastępczego. Podczas Dnia Otwartego w ośrodkach adopcyjnych (22.05.2011r.) nasi pracownicy udzielali konsultacji telefonicznych i osobistych wszystkim osobom zainteresowanym przysposobieniem i rodzicielstwem zastępczym.


Niedziela Palmowa 2011

W Niedzielę Palmową 17. kwietnia na mszy świętej i spotkaniu rodzin KOAO miały miejsce dwa niecodzienne wydarzenia. Jedna z naszych rodzin obchodziła akurat tego dnia rocznicę ślubu, co uczciliśmy życzeniami, oklaskami i pałaszowaniem przyniesionego przez Jubilatów tortu. Drugą okazją był Festiwal Palm, podczas którego dzieci zaprezentowały przyniesione przez siebie palemki, w różnym stopniu zrobione własnoręcznie lub rodzinnie. Każda występująca w festiwalu palma dostała od Ośrodka do kompletu wielkanocnego baranka z cukru. Niektóre z palemek można zobaczyć poniżej.


Biuletyn na 15-lecie Ośrodka

Na 15-lecie KOAO powstał kolejny, drugi już Biuletyn Jubileuszowy. Można było go dostać podczas mszy jubileuszowej w katedrze, ale wciąż jest też dostępny w Ośrodku.

Biuletyn otwiera Słowo ks. Arcybiskupa Henryka Hosera. W części pierwszej, „U nas w Ośrodku”, przeczytać można artykuł p.Dyrektor, Zofii Dłutek, opisujący powstanie, historię i współpracowników Ośrodka na przestrzeni piętnastu lat, program szkolenia i statystyki dotyczące naszej pracy. Poruszone są też tematy, dotyczące więzi emocjonalnych z dzieckiem przysposabianym (A.Lipska „Swoje-obce dziecko”) i jawności adopcji (M.Romanowska „Jawność adopcji – problem czy radość?”). Następnie zamieszczona jest refleksja ks.Marka Kruszewskiego „Msze święte dla Rodzin Adopcyjnych”, oraz artykuły dotyczące trudności w przeżywaniu bezdzietności (ks.dr Michał Kozak MIC „Skrzyżowanie na pustkowiu bez kapliczek i bez drogowskazów”) i technik sztucznej reprodukcji (ks. Wacław Madej „In vitro – niszcząca pomoc”). Część tę kończy wypowiedź dyrektora IPO w Otwocku, p.Doroty Polańskiej „Dziecko i jego samotność – z doświadczeń Interwencyjnej Placówki Opiekuńczej”.

Część druga biuletynu, „U nas w Rodzinie”, rozpoczyna się listami rodzin biologicznych do swoich dzieci. Następnie rodziny adopcyjne i zastępcze (zarówno rodzice jak i starsze rodzeństwo) dzielą się swoim doświadczeniem. Poruszają tematy mierzenia się z bezdzietnością, podejmowania decyzji o przyjęciu dziecka nie urodzonego przez siebie, przeżywania cyklu szkoleń, czekania na propozycję dziecka, pierwszego kontaktu z nim, a także życia już w powiększonym składzie. Ukazują wiele radości i spełnienia, mimo przeżywanych często trudności zdrowotnych, wychowawczych, emocjonalnych. Temat wieńczą historie adopcyjne opowiedziane przez dzieci, które trafiły do adopcji zagranicznej.

Biuletyn zawiera także wybór z Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin i dokumentów Kościoła na temat rodziny, wykaz Katolickich Ośrodków Adopcyjno-Opiekuńczych, oraz informacje o Fundacji Rodzin Adopcyjnych.

Stworzenie i wydanie biuletynu nie byłoby możliwe bez ogromnego zaangażowania i pomocy ze strony rodzin zastępczych i adopcyjnych, oraz Przyjaciół naszego Ośrodka i sponsorów, m.in. FRA. Serdecznie dziękujemy za zdjęcia dzieci i rodzin, za artykuły, wspomnienia i listy.


Msza Jubileuszowa na 15-lecie Ośrodka

18 października 2009 roku Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy w Warszawie p.w. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała zaprosił wszystkie Rodziny, Dzieci, Współpracowników i Przyjaciół na wspólne świętowanie 15-lecia istnienia Ośrodka.

Uroczystość rozpoczęła się o godz.15.30 dziękczynną mszą świętą, odprawioną w Katedrze Diecezji Warszawsko-Praskiej przy ul. Floriańskiej 3. Eucharystii przewodniczył J.E.ks.bp Stanisław Kędziora. Koncelebrowali wraz z Nim: ks. Zdzisław Gniazdowski i ks. Marek Kruszewski (byli wieloletni Duszpasterze Rodzin i Przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej Ośrodka), ks. Wojciech Lipka (kanclerz Kurii Warszawsko-Praskiej), ks. Andrzej Lelewski MIC (opiekun duchowy rekolekcji Małżeńskie Drogi), oraz ks. Dariusz Marczak (wicedyrektor Caritas Warszawsko-Praskiej). O oprawę muzyczną zadbał Chór Cantate Domino z Mińska Mazowieckiego i trębacz-solista, a posługi liturgiczne pełnili także członkowie rodzin adopcyjnych.

Po mszy świętej w podziemiach Katedry miał miejsce poczęstunek. Wśród gwaru i śmiechów widać było rodzicielskie i dziecięce twarze sprzed kilkunastu lat i sprzed kilku tygodni. Można było spotkać starych znajomych, pochwalić się dziećmi, podzielić radością, zadać nurtujące pytania, dostać nowy Biuletyn Jubileuszowy Ośrodka.

Serdecznie dziękujemy wszystkim wymienionym, a także pozostałym zaangażowanym osobom (m.in. kurii warszawsko-praskiej, parafii katedralnej, klerykom z warszawsko-praskiego WSD, drukarni i osobom, które przyczyniły się do szybkiego wydania i dostarczenia na spotkanie Biuletynu Jubileuszowego).

Zapraszamy do lektury o tych wydarzeniach i dziękujemy za pomoc w ich organizowaniu, oraz za wszelkie życzenia i okazane nam wyrazy życzliwości.

Otrzymaliśmy pisemne gratulacje i życzenia m.in. od:

– Ks. Bp. Henryka Hosera,

– Ks. Bp. Romualda Kamińskiego,

– Dyrektora Biura Kultury, Nauki i Dziedzictwa Narodowego Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, p. Emilii Błaszak,

– Burmistrza Dzielnicy Praga Północ m.st. Warszawy, p.Jolanty Koczorowskiej,

– organizacji zajmujących się adopcjami zagranicznymi (La Cicogna, Il Cammino Per La Famiglia, Azione Per Famiglie Nuove, Creixer Junts, BFA-A Children Above All, Stichting Kind En Toekomst),

– ośrodków adopcyjno-opiekuńczych (OAO Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, Katolickiego OAO w Kwidzynie),

– oraz od naszych rodziców i byłych współpracowników.


Jubileuszowy Piknik Rodzin Adopcyjnych 2009

W 2009 roku nasz Ośrodek obchodził piętnastolecie swojego istnienia. Zaczęliśmy oficjalne świętowanie w dniu 23.05.2009r. piknikiem dla rodzin adopcyjnych w Piaskach Duchownych – stajnia Żurawno. Mimo pogody w kratkę zjawiło się ponad 100 rodzin ze swoimi pociechami, oraz dziadkami, ciociami itp., łącznie około 400 osób. Błoto, chmury i deszcz na zmianę ze słońcem nie przeszkodziły w dobrej zabawie. Około g.12.30 zebranych powitali: p. Zofia Dłutek, dyr. Katolickiego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego, oraz p. Wojciech Pytel, prezes Fundacji Rodzin Adopcyjnych. Prócz jedzenia (kiełbaski, kurczak, szaszłyki, ziemniaki pieczone, kukurydza, a także ciasta i słodkości przywiezione przez rodziny), gry w piłkę, baloników, wspólnego malowania obrazów, przejażdżki bryczką, pokazów hippicznych, atrakcją był koncert „Mnie jest wesoło” z udziałem publiczności. Nie tylko dzieci, ale także i co śmielsi rodzice angażowali się w tańce i śpiewy. Popularnością cieszyła się loteria fantowa dla dorosłych i dla dzieci. Każdy los wygrywał – można było trafić m.in. na książki, zegarki, artykuły szkolne, maskotki, czy zabawki, a nawet przydatne całkiem szybko parasole. Dochód z loterii przeznaczony był przez FRA na pomoc rodzinom w trudnej sytuacji materialnej. Piknik był przede wszystkim okazją do spotkania się (czasem po latach), wymiany doświadczeń i wspomnień. Długo po oficjalnym zakończeniu (po g.16.00) trudno się było niektórym rozstać ze znajomymi i wracać do domu.

Dziękujemy wszystkim – Rodzinom, Przyjaciołom, Darczyńcom, Sponsorom – za pamięć, obecność, odwagę na przekór pogodzie, zaangażowanie, prowiant, fanty i inne wsparcie.

 


Jubileusz Bonifratrów – 8 marca 2009

W uroczystym dniu inauguracji obchodów Roku Jubileuszowego 400-lecia obecności Bonifratrów w Polsce (8 marca 2009 roku) – w roku duszpasterskim przebiegającym pod hasłem „Otoczmy troską życie” – przyznano Katolickiemu Ośrodkowi Adopcyjno-Opiekuńczemu wyróżnienie „Skrzydła św. Rafała Archanioła Facite bene fratres.

Wyróżnienie to zostało ustanowione w 2007 roku przez Szpital Zakonu Bonifratrów w Krakowie w roku Jubileuszu 10-lecia powrotu do zakonu oraz Galerię Art Cherub dla uhonorowania osób, które w swoim codziennym życiu i działaniu na rzecz drugiego człowieka w sposób szczególny, z ewangeliczną miłością i oddaniem realizują bonifraterskie wezwanie „Bracia czyńcie dobro”.