ADOPCJA temat bez tajemnic pod red. Marii Kwiecień, Wydawnictwo Księży Marianów, Warszawa 2004.
Bociany przylatują zimą, Iwona Jurczenko-Topolska, wyd. Historia i Życie 2005
Wieża z klocków, Katarzyna Kotowska, wyd. Media Rodzina 2001
Jeż, Katarzyna Kotowska, wyd. Egmont Polska 2004
Dom malowany, Magdalena Grycman, Wydawnictwo Edition 2000
Dom na nowo malowany, Magdalena Grycman, Wydawnictwo Edition 2000
„Adopcja. Czy jesteście gotowi?” Jaymie Stuart Wolfe, Dom Wydawniczy Rafael 2008 Więcej
Pragniemy polecić książkę „Adopcja. Czy jesteście gotowi” . Z ciekawością przeczytają ją Ci, którzy noszą się z zamiarem przysposobienia dziecka. Choć pozycja ta dotyczy historii amerykańsko-rosyjskiej to przemyślenia biorące początek w Słowie Bożym i w doświadczeniach Jaymie Stuart Wolfe i jej rodziny ubogacą i pomogą czytelnikowi poznać lepiej temat adopcji.
Jeśli bocian nie przyleci czyli skąd się biorą dzieci Agnieszka Frączek, Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski 2008;
Wszystko o adopcji Marc Nemiroff i Jane Annunziata, GWP;
Moje dziecko gdzieś na mnie czeka Katarzyna Kolska, Wydawnictwo Znak, Kraków 2011;
Ciężar miłości. Opowieść o adopcji wzajemnej Anne Montel-Girod, Fundacja „Opuszczonym Dzieciom” 1994;
Rodziny zastępcze. Rodziny nadziei Maria Kwiecień, wydawnictwo Księży Marianów, Warszawa 2003;
Adopcja i przywiązanie Praktyczny poradnik dla rodziców, Deborah D. Gray, GWP Sopot 2010; Więcej
Wyjątkowa książka, która w sposób przystępny pokazuje różnorodność trudności dotykających dzieci i rodziców adopcyjnych, zwłaszcza w dziedzinie problemów emocjonalnych, przeżytej traumy i zaburzeń więzi. Autorka opowiada o przeżywaniu żałoby przez dzieci przyjęte do nowej rodziny, o etapach ich rozwoju i fazach wrastania w nowe środowisko, oraz o skutkach nabytych przez dzieci nieprawidłowych stylów przywiązania. Prezentuje niektóre techniki radzenia sobie z zaburzeniami i daje konkretne wskazówki zagubionym i zmęczonym rodzicom. Książka oparta jest o realia amerykańskie, nierzadko rozmija się z polskimi możliwościami, ale jest obecnie na naszym rynku wydawniczym jednym z najbardziej przystępnych źródeł wiedzy o zaburzeniach przywiązania. Gorąco polecamy!
O chłopcu wychowywanym jak pies B.Perry, M.Szalavitz, wyd. Media Rodzina 2011;
Wychowanie zranionego dziecka G.Keck, R.Kupecky, MRaciniewski Services, 2010; Więcej
To książka, którą możemy się cieszyć, dzięki determinacji rodziców adopcyjnych, widzących jej wkład w pomoc w zrozumieniu własnych dzieci i ich potrzeb. Jest to najlepsza rekomendacja. Amerykańscy psychoterapeuci tłumaczą, w jaki sposób budować pozytywną, bezpieczną więź z dzieckiem mającym doświadczenie urazów, porzuceń i zaniedbań. Pokazują jakie metody wychowawcze rzeczywiście w takich sytuacjach działają i dają pomysły w jaki sposób w realiach domowych reagować na trudne zachowania dziecka, wynikające z jego uprzedniego skrzywdzenia. To książka dodająca sił i optymizmu, zachęcamy by po nią sięgnął każdy kandydat na rodzica adopcyjnego.
O ciele i duszy B.Cyrulnik, Wydawnictwo Czarna Owca 2012;
Zaburzenia przywiązania u dzieci i młodzieży Ch.Taylor, GWP Sopot 2016; Więcej
Autor w bardzo uporządkowany sposób pokazuje, jak nie będąc wykwalifikowanym terapeutą stworzyć dziecku środowisko terapeutyczne, w którym proces emocjonalnego zdrowienia wspierają oddziaływania zwyczajne, ale przemyślane i dostosowane do sytuacji dzieci po traumie. Pomaga odnaleźć i kształtować cechy i umiejętności dorosłych, niezbędne do tworzenia w codziennym życiu bezpiecznego, wspierającego środowiska wzrostu dzieci z poważnymi trudnościami w relacji. Pozycja przyda się nie tylko rodzicom adopcyjnym, ale i rodzinom zastępczym, wychowawcom w placówkach opiekuńczych, oraz specjalistom, pracującym z dziećmi po traumie.