Jubileusz XX-lecia Ośrodka

W tym roku świętowaliśmy jubileusz dwudziestolecia działalności naszego ośrodka adopcyjnego. Z tej okazji w dniu 13 września 2014 r. zorganizowaliśmy dla rodzin adopcyjnych i innych zaproszonych Gości uroczystości w Loretto koło Kamieńczyka, w gościnnie udostępnionym nam przez Siostry Loretanki Sanktuarium MB Loretańskiej i jego uroczej okolicy.

Świętowanie rozpoczęliśmy koncelebrowaną Eucharystią pod przewodnictwem księdza Arcybiskupa Henryka Hosera. Po mszy świętej wręczyliśmy naszym rodzinom fragment listu św. Jana Pawła II do rodzin adopcyjnych. Następnie miał miejsce wielki piknik, z wieloma atrakcjami. Na dwóch stoiskach dyżurowali pracownicy Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego oraz fundacji Rodzin Adopcyjnych. Można było otrzymać świeżo wydany Biuletyn Jubileuszowy Ośrodka. Były zabawy plastyczno-manualne i muzyczno-ruchowe, doświadczenia chemiczne, stoisko ze zdrową żywnością, klaun, konkursy i tańce. Zarówno starsi jak i młodsi mogli spróbować swoich sił w turnieju piłkarskim i zajęciach sportowych na boisku, ale także upleść sobie bransoletkę, lub pomalować twarz. Odwiedził nas wóz strażacki, można było podziwiać konie a nawet pojeździć na nich, poskakać w dmuchanych zamkach lub zjeżdżać na zjeżdżalni. Na końcu wszyscy bawili się na koncercie zespołu „Dzieci z Brodą”. Aura nam sprzyjała, pogoda była przepiękna a uśmiechy zarówno dzieci jak i dorosłych świadczyły o tym, że był to udany dzień.

Podczas pikniku przedstawiciel Marszałka Województwa, p. Adama Struzika, ogłosił że nasz Ośrodek został za wybitne zasługi i całokształt działalności wyróżniony medalem pamiątkowym „Pro Masovia” (zobacz galerię poniżej).

Bardzo dziękujemy za obecność wszystkich naszych Przyjaciół, za słowa wsparcia i życzenia, za pomoc i zaangażowanie w organizację i przeprowadzenie całego jubileuszu, włącznie z zapewnieniem różnorakich atrakcji, dostarczeniem zabawek i gadżetów dla dzieci i młodzieży, oraz różnych pyszności do pałaszowania, a także osobom zaangażowanym w utworzenie naszego nowego Biuletynu Jubileuszowego. Wdzięczne jesteśmy za pomoc Kurii Warszawsko-Praskiej. Dziękujemy Siostrom Loretankom za przestrzeń którą nam oferowały, posiłki które przygotowały, za otwarte serca i uśmiech. Za ogromny wkład finansowy i organizacyjny dziękujemy zwłaszcza Fundacji Rodzin Adopcyjnych. Wsparły nas także firmy Sante A. Kowalski Sp. j., 7bulls.com Sp. z o.o. i Fundacja „Światło-Życie” Ośrodek w Warszawie, jak też mnóstwo anonimowych osób prywatnych. Dziękujemy za oprawę liturgiczną klerykowi Michałowi Sztreja z naszego diecezjalnego seminarium duchownego, oraz zespołowi liturgicznemu z parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Legionowie, jak też p. Zofii Wóycickiej, która podkreśliła uroczysty charakter liturii grą na skrzypcach. Dziękujemy Straży Pożarnej: Komendom Powiatowym PSP w Legionowie i Wyszkowie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamieńczyku, p. Tomaszowi Wiśniewskiemu z OSP w Legionowie i p. Robertowi Boryszewskiemu z OSP w Wieliszewie.

Otrzymaliśmy pisemne gratulacje i życzenia m. in. od:

– Nuncjusza Apostolskiego Abp Celestino Migliore,
– Abp Sławoja Leszka Głódzia,
– Abp Józefa Kupnego,
– bp Romualda Kamińskiego,
– Rzecznika Praw Dziecka p. Marka Michalaka,
– Domu Nazaret w Otwocku,
– Schroniska dla Nieletnich i Zakładu Poprawczego w Warszawie Falenicy,
– ośrodków adopcyjnych (m.in. Wojewódzkiego OA oddział w Warszawie, Krajowego OA TPD, Bydgoskiego Oddziału Kujawsko-Pomorskiego OA w Toruniu, ChOA „Pro Familia” z Poznania)
– organizacji zajmujących się adopcjami zagranicznymi (m.in. „ECAI 3AI”, „Solidarieta”, Catholic Charities of the Chicago, La Cicogna, Naaa Onlus)
– oraz naszych rodziców i obecnych, jak też byłych współpracowników.

Przez 20 lat swojej pracy Ośrodek powierzył 2884 dzieci (1345 w adopcji krajowej i 1539 w zagranicznej) do 2256 rodzin (odpowiednio 1273 w kraju i 983 za granicą).