Katolicki Ośrodek Adopcyjny w Warszawie

Katolicki Ośrodek Adopcyjny w Warszawie

Pomoc matkom

Pomoc matkom

Oferujemy wsparcie psychologiczne (także – jeśli jest potrzebne – po latach od adopcji), pomoc w sprawach prawnych i formalnych, w rozmowach z osobami najbliższymi które mogłyby wesprzeć matkę, a czasem pomoc rzeczową.

Naszą działalnością służymy przede wszystkim zgłaszającym się do nas dziewczętom w ciąży (aby nie ulegały namowom zabicia poczętego dziecka, mogły je urodzić i wychowywać), również samotnym matkom i biednym rodzinom.

Rocznie zgłasza się do nas osobiście około 30 matek z zamiarem oddania swego dziecka do adopcji. Z tego część zatrzymuje dziecko i osobiście wychowuje je. To nasz sukces!

Jednym z dzieł Ośrodka prowadzonym pod hasłem “Pomoc Matce – życie dziecku” jest telefon zaufania 22 619-63-95, czynny w godzinach pracy Ośrodka.

 

Jeśli jesteś mamą w ciąży:

Dbaj o siebie, o zdrowie swoje i Twego dziecka. Unikaj używek – każda ilość alkoholu wypita w ciąży zwiększa ryzyko płodowego zespołu alkoholowego (FAS) u dziecka, skutkującego poważnymi zaburzeniami w rozwoju. Zadzwoń do Ośrodka i umów się na spotkanie i rozmowę.

Masz prawo do bezpłatnego urodzenia dziecka w szpitalu, nawet jeśli nie jesteś ubezpieczona. Po urodzeniu masz prawo karmić dziecko piersią, lub tego odmówić. Masz prawo do nadania imienia swemu dziecku. Nie bój się współpracować z pielęgniarką społeczną. Możesz po poinformowaniu o decyzji oddania dziecka do adopcji opuścić szpital, lecz by dopełnić formalności konieczne jest stawiennictwo osobiste w Sądzie z dowodem osobistym, po upłynięciu przynajmniej 6 tygodni od porodu. Pomożemy Ci w tym.

Przez czas tych 6 tygodni możesz odwiedzać dziecko w rodzinie zastępczej lub placówce w której będzie umieszczone. Możesz też zmienić zdanie i podjąć się wychowywania dziecka. Po wyrażeniu w Sądzie zgody na adopcję ustaje władza rodzicielska i prawo do kontaktu z dzieckiem. Możesz jednak napisać do dziecka list, wyjaśniając powód swojej decyzji – list ten zostaw w Ośrodku. Pełnoletnie dziecko otrzyma go, jeśli będzie szukało informacji o swojej przeszłości.

Jeśli powierzasz kolejne dziecko do adopcji, poinformuj o tym Ośrodek Adopcyjny. Będzie szukał kontaktu z rodziną Twego poprzedniego dziecka. O ile to możliwe dzieci będą wychowywały się razem, lub łatwiej będzie im się znaleźć.

Skip to content